Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach

Na pewno macie świadomość tego, że w różnych krajach tradycje bożonarodzeniowe mogą się diametralnie od siebie różnić. Nawet w Polsce są dość różnorodne. Np. na Śląsku prezenty dla dzieci przynosi Dzieciōntko, a w Wielkopolsce Gwiazdor. Na Śląsku tradycja św. Mikołaja jest całkowicie oderwana od Bożego Narodzenia i dotyczy tylko 6 grudnia. W okolicach Pszczyny jest wtedy zwyczaj chodzenia „Mikołajów” po domach co wygląda trochę podobnie jak polski zwyczaj kolędowania.

Ale na przykład dzieci we Włoszech muszą poczekać na prezenty do święta Trzech Królów i przynosi im je czarownica Befana. W krajach anglosaskich nie funkcjonuje taka Wigilia jak u nas i Święta zaczynają się tak naprawdę 25 grudnia, wtedy też dzieci dostają swoje prezenty. Natomiast w krajach skandynawskich jest podobnie jak u nas – w Wigilię.

W Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz, którym przez dziesięciolecia próbowano zastąpić u nas św. Mikołaja w wiadomych czasach, natomiast w Hiszpani prezenty przynoszą Trzej Królowie – co w sumie jest dość logiczne 🙂

KrampusW krajach alpejskich (Austria) funkcjonuje tradycja pochodząca jeszcze z czasów przedchrześcijańskich pod nazwą Krampus. To taki demon z rogami, który w wersji przystosowanej do chrześcijaństwa jest towarzyszem św. Mikołaja.

WordPress Themes