Tradycja Szopki Betlejemskiej

Z Bożym Narodzeniem związanych jest wiele sięgających nieraz setki lat w przeszłość tradycji. Dziś chciałabym się skupić na tradycji szopki bożonarodzeniowej nazywanej u nas na Śląsku betlejka. Źródła mówią, że tradycję wystawiania szopki betlejemskiej wprowadził św. Franciszek z Asyżu. Szopki betlejemskie symbolizują miejsce narodzin Jezusa, który jak oczywiście dobrze wiecie urodził się w żłobie w stajence pośród zwierząt gospodarskich (wspomina się woła i osła a także owce). Rzecz zupełnie oczywista, że w szopce nie może zabraknąć figurki Dzieciątka w żłobie oraz św. Maryji i św. Józefa. W bardziej złożonych szopkach pojawiają się także pasterze oraz Trzej Królowie.

Na początku szopki (większe niż domowe) wystawiane były w kościołach. Do domów prywatnych trafiły u nas około XVIII w. Początkowo oczywiście w tych bogatszych. Dziś na szopkę bożonarodzeniową może sobie pozwolić już chyba większość ludzi, tym bardziej, że są one przekazywane kolejnym pokoleniom.

Jest kilka miejsc, które słyną z wyjątkowych szopek bożonarodzeniowych. Takie słynne szopki bożonarodzeniowe to np. ruchoma szopka bożonarodzeniowa z XIX w., która znajduje się w Wambierzycach w powiecie kłodzkim. Byłam i widziałam, zaświadczam że warto obejrzeć. W katowickich Panewnikach co roku wystawiana jest żywa szopka z prawdziwymi zwierzętami. Warto tam zabrać dzieci jeśli mieszkacie na Śląsku. Słynne są również szopki krakowskie.

Ta tradycja jest u nas starsza niż choinka i jeśli Święta Bożego Narodzenia znaczą dla was choć trochę więcej niż prezenty i Mikołaj (który nota bene ma swe święto 6 grudnia i w Polsce nigdy nie był utożsamiany z Bożym Narodzeniem) to zachęcam do kontynuowania tradycji szopek betlejemskich.

WordPress Themes